تبلیغات
تجزیه وتحلیل سیستم - معرفی مشاهیر(زندگانی ملامحسن فیض کاشانی)
تجزیه وتحلیل سیستم

سلام خوش آمدید

معرفی مشاهیر(زندگانی ملامحسن فیض کاشانی)

پنجشنبه 9 تیر 1390

نویسنده :

فیلسوف الهی وفقیه نامی ملا محسن فیض کاشانی در شمار اعاظم فقها، حکما، مفسران، مصنفان و صاحبنظران اسلامی است. وی در همان عصر خویش چنین بوده و همه او را فقیهی نامدار وحکیم برجسته و محدثی پرکار و مفسری صاحب نظر می‌دانسته، و از لحاظ ملکات نفسانی و خصال معنوی، ودوری از تعلقات جسمانی وعوارض مادی، از مردان کم نظیر، و یکی از مفاخر جهان تشیع و عالم اسلامی شمرده اند. از آن موقع تاکنون نیز دانشمندان ما او را بدین اوصاف برجسته و کمالات شایسته و مراتب فضل و دانش شناخته و شناسانده اند.

او در عصری می زیسته است که شخصیتهای بزرگ علمی و اسلامی امثال علامه نامی ملا محمد تقی مجلسی اول وفرزند نابغه‌اش ملا محمدباقر علامه مجلسی دوم مولف ”بحار الانوار“ و آقا حسین محقق خونساری، و محقق سبزواری، صاحب ”ذخیره“ در فقه و ملا عبد الرزاق لاهیجی، شیخ الاسلام قم ملا محمدطاهر قمی و شیخ حر عاملی صاحب ”وسائل الشیعه“ و ملا صالح مازندرانی مولف ”شرح اصول کافی“ و ملا خلیل قزوینی و غیره که همه از فحول فقها و محدثین، یا حکما و مراجع شیعه بودند، در اصفهان و قم و خوانسارو مشهد وقزوین ودیگر شهرها وجود داشتند، مع الوصف”فیض“ جایگاه خود را در علم و فضل و انبوه تالیف و تصنیف حفظ کرد، و غیر از علامه مجلسی شهرت وی از همه بیشتر بود، و تا امروز نیز پایگاه او محفوظ مانده است.

خاندان فیض :

نامش محمد است ولی ”محسن“ خوانده میشود، لقب و تخلص شعریش نیز ”فیض“ بوده است. پدرش ” شاه مرتضی“ از علمای متنفذ و سرشناس و فضلی بسیار داشته است. برادرش نور الدین کاشانی هم از علمای اخباری و مولف کتاب ” مصفاه الاشباح“ در اخلاق و عجائب آفاق و شرح حال برادرش فیض، و پسر او محمد هادی شارح کتاب ” مفاتیح“ عمویش فیض، و برادر دیگرش ملا عبدالغفور، که مردی فقیه بوده، و فرزند او محمد مومن شاگرد فاضل عموی خود و مدرس مدرسه اشرف مازندران (بهشهر) همگی از مردان علم و فضیلت و رجال نامی خاندان او می باشند.

علم الهدی فرزند فیض نیز از دانشمندان بنام و شاگرد پدر و جد مادریش ملا صدرای شیرازی فیلسوف مشهور بوده، و خطی خوش داشته است. بسیاری از کتابهای پدرش را استنساخ کرده که از جمله ” محجه البیضاء“ در سه جلد طبع اسلامیه به خط زیبای اوست. علم الهدی، علاوه خود نیز دارای آثار گرانقدری در فقه وحدیث و اخلاق است. از همه مشهورتر ” معادن الحکم“ یا ” مکاتیب الائمه“ است که اخیرا در دو جلد انتشار یافته است. بدینگونه خاندان فیض قبل و بعد از وی ، یکی از خاندانهای بزرگ علمی شیعه بوده، که تا عصر ما بسیاری از مردان دانش و فضیلت از آن برخاسته اند.

اساتید فیض:

ملامحسین فیض پس از اتمام تحصیلات و فرا گرفتن مبانی علوم در قم به منظور استفاضه از محضر سید ماجدین سید هاشم بحرانی به شیراز رفت و به فرا گرفتن علوم نقلی پرداخت همچنین به منظور کسب فیض و استفاده‌ی بیشتر در زمره‌ی تلامیذ دانشمند گرانقدر ملاصدرا درآمد و به فرا گرفتن فلسفه و علم معقول پرداخت و نیز از محضر علمایی چون شیخ سلیمان ماحوزی، ملامحمد طاهر قمی مولا صالح مازندارانی، شیخ بهایی و مولا خلیل قزوینی و شیخ محمد فرزند صاحب معالم خوشه‌چینی کرد و سرانجام با کسب اجازه روایت از این بزرگواران صاحب کسوت شد.

مراتب علمی فیض :

زندگانی ملامحسن فیض کاشانی | عکس و تصاویر | www.Tarikhema.ir

 

محمد محسن فیض کاشانی دانشمند بلند آوازه اواخر عصر صفوی، و نویسنده متفکر و حکیم فقیه محدث مشهور قرن یازدهم هجری، در شهر مذهبی قم نشو و نما یافت. در همانجا مقدمات علوم را آموخت، و چون از ورود محدث بزرگوار سید ماجد بحرینی به شیراز آگاه شد، برای فرا گرفتن علم حدیث از محضر او، روانه شیراز گردید، و درحلقه درس آن سید عالیقدر به تکمیل علوم شرعی همت گماشت.

فیض علاوه در شیراز نزد فیلسوف بزرگ و حکیم مشهور” صدر الدین شیرازی“ یا ” صدر المتالهین“ معروف به ” ملا صدرا“ علوم عقلی را فرا گرفت، و به افتخار دامادی او نائل گردید.

گذشته از این دو بزرگوار”فیض“ در خدمت نابغه نامی شیخ بهاء الدین عاملی ( شیخ بهائی) ملا خلیل قزوینی ، شیخ محمد عاملی فرزند صاحب ” معالم“ و نوه شهید دوم، و ملا صالح مازندرانی که همه از اعاظم فقها ودانشمندان شیعه بودند شرایط شاگردی بعمل آورد، و از آنان به دریافت اجازات علمی افتخار یافت.

فیض در سایه هوش سرشار و نبوغ زاید الوصف واستعداد خدادادش در علوم و فنون عقلی و نقلی، و اصول و فروع مبانی شرعی به مقام عالی رسید، و در همه آنها مهارت کامل بهم رسانید.سپس به وطن خویش ”کاشان“ مراجعت نمود، و به درس و بحث و تالیف و تصنیف علوم و فنونی که اندوخته بود یعنی فلسفه و کلام و حدیث وتفسیر و شعر و ادب اشتغال ورزید.

به گفته دانشمند گرانمایه سید محمد باقر خوانساری درکتاب پر ارزش ” روضات الجنات“ فیض در مراتب معرفت و اخلاق و تطبیق ظواهر به بواطن، با ذوق وسلیقه خود، مانند ” غزالی“ بوده، وبسیاری از تصنیفات خودرا به روش او نوشته است.

شاگردان فیض:

فیض در طول زندگی خویش شاگردان متعددی داشته که گروهی از آنان، خود از علما و دانشمندان بزرگ ایران محسوب می‌شوند و از آن دست می‌توان مولا ابوالحسن شریف فتونی عاملی اصفهانی مولف تفیسر مرآت الانوار و علامه مجلسی صاحب بحارالانوار و سید نعمت اله جزایری مولف انوارالنعمانیه را نامبرد که از او اجازه روایت داشته‌اند.

افکار فیض:

افکار فیض را می‌توان در چند موضوع کلی خلاصه کرد که پایه و بنیان تمامی ‌آرا و عقاید اوست:

 1. ۱- او مانند گروه کثیری از دانشمندان با طایفه اصولیان مخالفت می‌ورزیده و خود اخباری بوده است تا حدی که مورد حمله‌ی برخی از علما و فقها منجمله شیخ احمد احسایی که او را اخباری صرف می‌دانست واقع شد.
 2. ۲- در فلسفه و کلام آراء فیض منطبق و موافق با عقاید استادش ملاصدر است، به همین جهت می‌توان فیض را یکی از فلاسفه بزرگ و صاحب نظر اسلامی دانست.
 3. ۳- براساس پیروی از عقاید ملاصدرا و تاثر از فلسفه اشراق، فیض به عرفان و مقدمات تصوف توجه خاص مبذول داشته ولی در عین حال از رعایت اصول دین و اجرای فرامین مذهبی غافل نبوده و در همه حال به توصیه‌ی زهد و تقوا و دل کندن از دنیای فانی و پرداختن به اموری که موجب رستگاری در سرای باقی است دسته یازیده، به همین لحاظ می‌توان فیض را از جمله زهاد و پرهیزگاران بی‌رنگ و ریا محسوب و عقاید و آرا او را مخالف معتقدات بسیاری از متصوفه زمانش به شمار آورد.

فیض و فیاض:

زندگانی ملامحسن فیض کاشانی | عکس و تصاویر | www.Tarikhema.ir

 

چنانکه گفتیم فیض داماد ” صدر المتالهین شیرازی“ معروف به ” ملا صدرا“ فیلسوف عالیمقام نامدار است که اثر گرانقدر وی ” اسفار اربعه“ در حکمت و فلسفه بی نیاز از هر گونه توصیف میباشد.

ملا عبد الرزاق لاهیجی دانشمند و فیلسوف نامی نیز مانند فیض داماد ملا صدرا بوده وبه ”فیاض“ شهرت داشته است.

مرحوم سید محمدباقر خوانساری در” روضات الجنات“ ضمن شرح حال ” فیاض“ مینویسد: لقب ” فیض“ و ” فیاض“ را صدر الدین شیرازی شخصا به دوشاگرد و دو داماد دانشمند خود داد که تخلص شعری هر دو نیز بوده است.

سپس از دانشمند نامور میرزا عبد الله اصفهانی مولف ” ریاض العلماء“ نقل میکند که:

 1. زن فیض به پدر شکایت نمود: لقب ” فیض“ که لقب شوهر من است و مصدر می باشد، و  دلالتی مثل “فیاض” ندارد.
 2. ملا صدرا به دخترش فرمود: غم مخور که لقب شوهر توچون مصدر است ، اصل فیض و حقیقت آن میباشد.فیض مطلق است و نیازی به قید ندارد.

”فیاض“ نیز مانند” فیض“ شاعر بوده( بعلاوه مقام عالی علمی که داشته) دیوان او هم چاپ شده است.

مولف ” روضات“ ذیل شرح حال فیض نیز ضمن اشاره به این موضوع و اینکه فیض و فیاض هر دو شاگرد و داماد ملا صدرا حکیم مشهور بوده اند

روحیات فیض:

فیض دانشمندی پرکار و مردی گوشه گیر بوده و از آمیزش با خلق پرهیز داشته است. اگر چنین نبود نمی توانست آنهمه سرگرم عبادت و مطالعه باشد و دویست جلد کتاب در رشته های گوناگون بنویسد و از جمله فقط در فنون شعر پنچ دیوان داشته باشد. او در دیوان می گوید:

 

بجز  کتاب انیسی  دلم نمی خواهد
زهی انیس و زهی خامشی زهی صحت
اگر اجل دهدم  مهلت و خدا توفیق
من  و  خدا  و  کتابی  و  گوشه  خلوت
هزار شکر که کاری بخلق نیست
مرا  خدا پسند بود  فیض را زهی همت

 

انزوا طلبی فیض مانع از این نبوده است که اعمال اجتماعی اسلامی و مراسم مذهبی و شعائر دینی از قبیل نماز جمعه و جماعت و نماز عیدها با مردم از وی فوت شود. او از اینکه بعضی از فضلا اجتماعات اسلامی را رها ساخته و ترک جمعه و جماعت کرده وباعث شده بودند مردم در انجام فرایض دینی و مراسم مذهبی کاهلی و سستی نشان دهند واز راه و رسم دینی رمیده گردند متاثر است، آنها را نمی بخشد، بلکه سخت نکوهش میکند. در ” شوق مهدی“ می گوید:

 

گمرهان  فضلا  ترک   جماعت  کردند
تا رمیدند ز رسم وره دین عامی  چند
جمعه و عید و مصلا همه را دربستند
رهزن عام فریبی  بد خوش نامی چند

 

گوشه گیری او و دوری از خلق و اشتغال دائم به کار مطالعه وتالیف و تصنیف وفکر درباره مبدا و معاد و بی اعتباری سراب دنیا برای او حالت ثانوی شده بود. در ”شوق مهدی“ می گوید:

 

نه همدمی نه رفیقی نه مژده وصلی       بنال فیض که جز ناله نیست دمسازم

 

در عین حال فیض مردی زنده دل و دانشمندی باحال و از جذبه خاصی برخوردار بوده است.

 

رو سوره یوسف خوان تا بشنوی           از قرآن حقست حدیث عشق افسانه چرا باشد؟

 

شور و جذبه وجد وحال او که در اکثر ابیات غزلیاتش دیده می شود او را پای بند به دنیا نکرده و از علم بعد از مرگ و بی‌وفائی دنیا منصرف نساخته بود. بلکه با همه شور وشوق وجذبه و عشق ا زدنیا و اهل دنیا وحشت داشته است.

 

مسلمانان ره عقبی کدامست            دلم از وحشت دنیا گرفتست

 

فیض در اواخر عمر که خسته وناتوان شده بود فقط یک آرزو داشت و آن فیض زیارت امام غائب بود که اینهمه در فراق او می سوخت و می ساخت.

اماما  در  فراقت  شد  هزاران  رخنه  در  دینم
بیا  یک  بار  دیگر  کن   ز نو  اسلام  تلقینم
به آن  مستظهرم  جانا  که  دل ماوای  تو گردد
مرا  روزی  مباد  آندم  که بی یاد  تو بنشینم
شب رحلت هم از بستر روم تا قصر حور العین
اگر در صبح جان دادن تو باشی  شمع  بالینم
از آن ترسم من بیدل که پیش از روز وصل تو
به  تلخی  ناگهان  از تن بر آید  جان شیرینم
هر  چند  پیر و  خسته   دل   و  ناتوان   شدم
هر گه  که  یاد  روی  تو  کردم  جوان  شدم
روزی   بود   بفیض     بگوید   امام    عصر
خوش باش من به عفو گناهت ضمان شدم؟

 

وفات فیض:

 

حکیم و فقیه نامی ملا محسن فیض کاشانی، پس ازیک عمر نسبتا طولانی و خدمات ارزنده علمی و دینی که باید بیشتر روی انبوه تالیفات او تکیه نمود، سر انجام در همان کاشان شهر خود بسال ۱۰۹۱ هجری در سن ۸۴ سالگی زندگانی را وداع گفت و روح بلند پروازش به عالم بقا بال و پر گشود.

فیض در گورستان بیرون شهر مدفون گردید. مرقدش ازهمان زمان تا کنون زیارتگاه عموم اهالی ومسافران است.مدفن او هیچ قبه و بارگاهی ندارد زیرا فیض خود وصیت نموده است مرقد اورا از صورت معمول خارج نسازند، وبر روی آن قبه و بارگاه بنا نکنند. این هم دلیل دیگری بر عظمت روح وفکر آزاد آن فیلسوف الهی وفقیه نامی و مرد آزاده وبلند آوازه اسلام وتشیع است.

نظر آنان که نکردند بدین مشتی خاک                  الحق انصاف توان داد که صاحب نظرند


 


https://wcpastl.com/support-grieving-children/
شنبه 31 فروردین 1398 12:33 ق.ظ
ブランドコピー,スーパーコピーブランド(N級品)2018人気激安販売
http://www.alfatransformer.com/phase_converter_quotation.php
شنبه 31 فروردین 1398 12:33 ق.ظ
スーパーコピーブランド 時計コピーN級品人気専門店!
https://www.willpowerinstitute.com/multimedia/
شنبه 31 فروردین 1398 12:33 ق.ظ
当店はスーパーコピーブランドN級品激安通販専門店!最先端技術でスーパーコピーコピーを研究し通販します,スーパーコピーコピー時計
http://pylerome.com/attorneys
پنجشنبه 29 فروردین 1398 05:45 ب.ظ
スーパーコピーブランド国内販売店 ?
http://www.gem86.com/contacto-transporte
پنجشنبه 29 فروردین 1398 05:44 ب.ظ
スーパーコピー、時計 branddsceleb ブランドコピー時計n級専売店
agent dash hack
پنجشنبه 28 دی 1396 05:33 ق.ظ
عالی، چه وبلاگی است! این وب سایت حقایق مفیدی را برای ما فراهم می کند، آن را حفظ کنید.
Nintendo Switch Giveaway
پنجشنبه 7 دی 1396 06:35 ب.ظ
قطعا یک معامله بزرگ برای پیدا کردن این موضوع وجود دارد.
من همه نقاطی که شما ساخته ام را دوست دارم
imvu credits
دوشنبه 13 آذر 1396 07:29 ب.ظ
با داشتن محتوای بسیار زیاد، شما تا به حال به هر گونه مشکلی از پلاگینگرایی یا نقض حق نسخه برداری دست زده اید؟
سایت من دارای محتوای بسیار منحصربهفردی است که من خودم یا برونسپاری خودم نوشتهام اما به نظر میرسد
بسیاری از آن را در سراسر اینترنت بدون مجوز من ظاهر می شود.
آیا شما می دانید که هر روش برای کمک به متوقف کردن محتوای از پاره شدن
خاموش من واقعا از آن قدردانی میکنم
Nintendo Switch Giveaway
چهارشنبه 8 آذر 1396 12:17 ق.ظ
این نخستین بار نیست که من این سایت را دیدم
من از این وب سایت بازدید می کنم و هر روز از اینجا لذت می برم.
cam4 tokens hack generator 2016
دوشنبه 6 آذر 1396 09:26 ب.ظ
وبلاگ خوب در اینجا! همچنین وب سایت شما خیلی زیاد خیلی سریع!

چه میزبان وب شما استفاده می کنید؟ آیا می توانم لینک hyperlink شما را در خود بگیرم؟
میزبان من می خواهم سایت خود را به سرعت به عنوان شما لول
supplemental medicare plans
جمعه 3 آذر 1396 07:15 ب.ظ
سلام این نوع از موضوع نیست، اما من مایل بودم بدانم وبلاگ چیست
از ویراستاران WYSIWYG استفاده کنید یا اگر شما باید به صورت دستی با HTML کد کنید.
من بلافاصله شروع به کار میکنم اما هیچ دانش برنامه نویسی ندارم، بنابراین میخواهم از کسی راهنمایی بگیرم
با تجربه هر گونه کمک خواهد شد بسیار قدردانی!
how much do std tests cost
پنجشنبه 18 آبان 1396 01:18 ق.ظ
من مطمئن نیستم که چرا این سایت بارگیری بسیار کندی دارد
من آیا هر کس دیگری دارای این موضوع است یا موضوعی در پایان من است؟

بعدا بررسی خواهم کرد و ببینید آیا مشکل هنوز وجود دارد.
how much do std tests cost
شنبه 13 آبان 1396 05:37 ب.ظ
چه اتفاقی می افتد، به طور مرتب به مطالب جدید خود وارد می شوم.

سبک نوشتن شما شوخ طبعی است، کار خوب را ادامه دهید!
best psychic medium reading
پنجشنبه 11 آبان 1396 01:52 ق.ظ
با تشکر برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات خود. من واقعا از تلاش های شما قدردانی می کنم و منتظر پست بعدی شما خواهم بود
یک بار دیگر.
best medicare supplement plans
چهارشنبه 10 آبان 1396 10:13 ب.ظ
من هیجان زده هستم که این وب سایت را کشف کنم. من باید از وقت شما برای این کار تشکر کنم
فوق العاده خواندن!! من قطعا واقعا هر چیزی کمی دوست داشتم
این و من شما را bookmarked برای دیدن اطلاعات جدید در وب سایت شما.
ask a psychic question
چهارشنبه 10 آبان 1396 10:00 ب.ظ
من بسیاری از مقالات را در مورد دوستداران وبلاگ نویس خواندم اما
این مقاله در واقع یک پاراگراف دلپذیر است، نگه داشتن آن.
best psychic medium reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 08:23 ب.ظ
این اولین بار است که من اینجا را دیدم و من واقعا خوشحال هستم که همیشه در یک مکان تنها بخوانم.
cheap phone psychic reading
یکشنبه 19 شهریور 1396 11:41 ب.ظ
سلام من لذت خواندن از طریق پست شما را دارم من دوست دارم کمی بخوانم
نظر شما برای حمایت از شما
cheap psychic readings
یکشنبه 19 شهریور 1396 07:43 ب.ظ
شما در واقع به نظرتان بسیار آسان است، اما من این موضوع را واقعا در نظر می گیرم
من هرگز نمی فهمم برای من خیلی پیچیده و بسیار گسترده است.
من منتظر پست بعدی شما هستم، سعی خواهم کرد تا آن را بشنوم.
confidential std test
یکشنبه 19 شهریور 1396 05:57 ب.ظ
من نمیتوانستم از نظراتش مقاومت کنم به خوبی نوشته شده!
cheap phone psychics
یکشنبه 19 شهریور 1396 03:41 ب.ظ
این اولین بار نیست که به این سایت مراجعه کنم، من در حال مرور این صفحه وب هستم
از این به بعد، اطلاعات خوبی از اینجا دریافت کنید.
feet problems
شنبه 18 شهریور 1396 02:00 ب.ظ
This website was... how do you say it? Relevant!!
Finally I have found something that helped me. Kudos!
std testing near me
شنبه 18 شهریور 1396 09:39 ق.ظ
چطوری سوال سریع که کاملا موضوعی است
آیا می دانید چطور سایت خود را دوستانه سازید؟
هنگام بازدید از iphone4 من سایت من به نظر می رسد عجیب و غریب است. من تلاش می کنم یک قالب یا افزونه پیدا کنم که شاید بتواند این مشکل را حل کند.
اگر پیشنهادی داری در میان بگذار. قدردانی
آی تی!
chaturbatefreetokenshack.com
دوشنبه 13 شهریور 1396 03:55 ب.ظ
What's Going down i'm new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has
helped me out loads. I'm hoping to contribute & aid other customers like its aided me.

Good job.
chaturbatetokenshack.online
پنجشنبه 12 مرداد 1396 09:26 ب.ظ
I'm truly enjoying the design and layout of your blog.
It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to
come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
Fantastic work!
rosalinevanroekel.wordpress.com
شنبه 7 مرداد 1396 12:49 ب.ظ
Highly energetic article, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?
Annie
جمعه 16 تیر 1396 07:07 ب.ظ
Thanks for a marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you will be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and definitely will
come back later on. I want to encourage you to
definitely continue your great job, have a
nice holiday weekend!
std clinics near me
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 05:25 ق.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی
که صدایی دلنشین در آیا نه نشستن درست با
من پس از برخی از زمان. جایی در سراسر جملات شما در واقع قادر به
من مؤمن اما فقط برای while.

من این مشکل خود را با جهش در منطق و یک
ممکن است را خوب به کمک پر همه کسانی معافیت.

که شما در واقع که می توانید
انجام من می قطعا بود تحت تاثیر قرار داد.
Micki
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 12:59 ق.ظ
It's amazing in favor of me to have a web site,
which is valuable designed for my experience. thanks admin
Rodrigo
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 10:42 ق.ظ
Awesome post.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فهرست وبلاگ
پیوندهای روزانه
آرشیو
نویسندگان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها

جاوا اسكریپت

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت